Rakytníkový olej je král mezi výrobky z rakytníku
Pokud chcete naplno využít všech léčivých účinků rakytníku, pak si pořiďte rakytníkový olej (hippophaë oleum).
Rakytníkový olej je jedinečná přírodní látka, která je prozatím v České republice nedostatečně používána. Zcela pochopitelně se na tom podepisuje vysoká cena rakytníkového oleje, na druhé straně je cena, kterou rakytníkový olej stojí na trhu nízká oproti blahodárným účinkům tohoto výjimečného elixíru.
Pokud budeme měřit obsahem biologicky aktivních složek pak rakytníkový olej nenajde mezi ostatními léčivými rostlinnými oleji soupeře. Olej z rakytníku přitom má nulové negativní vedlejší účinky.
Rakytnikový olej se připravuje několika způsoby. Nejkvalitnější je přírodní panenský rakytníkový olej, připravovaný lisováním z celých plodů za studena. Takový to olej má jasnou oranžovou barvu, charakteristickou vůni a chuť. Někdy se olej vyrábí tak, že se zvlášť lisují semínka a zvlášť dužnina. Olej ze samotných semem se používá na podporu trávení. Nekdy se takto připravený olej vo výro bě znovu smíchá (olej ze semem a dužniny), takovýto olej má pak výrazně tmavou barvu. Pozor na oleje vyráběné metodou, kdy se k plodum přidává jiný olej, sice i takový to olej mívá vynikající vlastnosti, ale nedosahuje kvalit oleje panenského.
Používáním rakytníkového oleje dostáváte do těla tolik potřebné přírodní vitamíny a minerály. Rakytníkový olej používaný vnitřně zvyšuje odolnost organismu, snižuje bolest, regeneruje tkáně, sliznici pohlavního a trávícího ústrojí, pomáhá v hojen popálenin, léčí slinivku, křečové žíly, hemeroidy, zmírňuje střevní a žaludešní potíže. Rakytníkový olej podporuje léčbu kardiovaskulárních chorob, zejména aterosklerózy a dystrofických procesů v myokardu. Používá se při cévních chorobách, zánětech žil, normalizuje arteriální tlak. Používá se při průjmech a regulaci stolice.
Rakytníkový olej celkově zlepšuje zdravotní stav. Je doporučeno jej používat jako prevenci před rakovinou (používá si i při ozařování rakoviny žaludku a jícnu).. Působí jako biogenní stimulátor, má schopností tlumit bolest podobně jako analgetika.
Rakytníkový olej má baktericidní účinek na zlatého stafylokoka a hemolytického streptokoka.
Olej se doporučuje pravidelně používat při zánětech jícnu, dvanácterníkových a žaludečních vředech a nemocech tlustého střeva, při zánětech horních cest dýchacích a hltanu.
Zevně se olej používá při léčení nemocí konečníku, např, u erozních jizev a hemerojidů, kdy se kromě vnitřního užívání olejem potírají postižená místa, případně se vkládají tampony nasycené rakytníkovým olejem. Obdobně se kromě vnitřního použití používý zevně olej i při chorobách kůže, popáleninách, omrzlinách, proleženinách, uhrovitosti, exémech a opruzeninách. Dobře se uplatňuje jako prostředek zlepšující granulaci a epitelizaci tkání. Zevně se používá při léčení bércových vředů. Pokud se olej nanáší na kůži je dobré místo převázat obvazem.Preventivně je vhodné natírat okolní zdravou tkáň při ozařování rakoviny.
Rakytníkový olej se ppoužívá v očním lékařství u trachomu a poranění rohovky, slouží pro urychlení léčení zánětu očí. Používá se 2-3 krát denně ve formě 10 až 20 procentí masti. Podpůrně je vhodné jej i při těchto problémech používat vnitřně a olej pít.
Při zánětech hltanu a horních cest dýchacích krom pití oleje je možno k čištění používat vatový tampón nasáklý rakytníkovým olejem. Olej je v těchto případech také dobré inhalovat, případně jim vyplachovat dutiny.
Tampón nasáklý rakytníkovým olejem se používá i v gynekologii při netypickém epitelu a erozi hrdla děložního do pochvy.
Rakytníkový olej urychluje růst vlasů, posiluje vlasové cibulky a zpomaluje vypadávání vlasů.
Rakytníkový olej je možné použít místo rybního oleje jako jeho plnohodnotnou náhradu.
Vhodná je konzumace rakytníkového oleje zejména na v zimě a jarním období, kdy z jeho pomocí dostanete do těla mnoho chybějících látek a posílíte v tom období nejvíc oslabený organismus.