Využití rakytníku v medicíně

Aeskulapova hůl - znak lékarníků a farmaceutů

Rakytník se používá k léčení kožních chorob a úrazů, zejména omrzlin a popálenin a to způsobených i radiací nebo chemickými látkami.

Bylo prokázáno, že rakytníkový olej díky stereolům v něm obsaženým stimuluje regenerační procesy a urychluje hojení ran. Proto je téměř nezbytný při léčení kožních úrazů a onemocnění, jejichž znakem je pomalý proces epitelizace. Užitek z používání rakytníků při léčbě, terapii po chirurgických zásazích je umocněn tím, že jeho olej má antibakteriální účinky. Potlačuje například vývoj bakterií Staphylococcus aureus, Escherichia, Proteus a hemolytických streptokoků.

Při ošetření ran rakytníkovým olejem se snižuje riziko hnisání.

Protizánětlivé účinky rakytníku se využívají i při léčbě sinusitidy, zánětu mandlí, zánětu průdušek a jiných zánětlivých procesů. Tyto vlastnosti rakytníku jsou také ideálními pro léčení gynekologických nemocí, například infekcí vagíny.

Schopnost preparátů z rakytníku podporovat regeneraci buněk je často využívána při léčbě očních chorob např. šeroslepoty, a různých defektů rohovky. Rakytník způsobuje rychlé výsledky, už za den používání se projeví snížení míry infiltrace rohovky, zesílením okraje vředu rohovky, zesílení vaskularizace, vřed se očišťuje od hnisu a začíná proces regenerace.

Protože rakytník obsahuje vitamíny rozpustné v tucích je účinný při léčbě různých onemocnění jater a žaludku.

Olej rakytníku má inhibiční účinek na sekreci žaludeční kyseliny, výrazně pomáhá při onemocněních jater způsobených intoxikací alkoholem (cirhóza). Protože zvyšuje obsah bílkovin (nukleové kyseliny) v tkáních, má pozitivní vliv na metabolismus lipidů.

Vitamin E (tokoferol) na buněčné a subcelulární úrovni chrání biologické membrány před škodlivými účinky chemických látek jako jsou například ethanol nebo chlorid uhličitý.

Pozitivní vliv na metabolismus lipidů je důvod proč se rakytník používá k léčbě aterosklerózy. U nemocných požívání rakytníku způsobuje normalizaci stavu lipidů (tuků) v krvi a snižování hladiny cholesterolu a fosfolipidů v krevním séru. Důsledkem toho je zlepšení stavu koronárních cév, ustupují záchvaty anginy pektoris, distonie, zlepšují se elektrokardiografické ukazatele.

Vlastností rakytníku (urychlování regeneračních procesů, antibakteriální účinky) lze využít také k léčení žaludečních a dvanácterníkových vředů. Pozitivní vlastností rakytníku je, že nemění kyselost žaludečních šťáv.

Při léčbě hemeroidů se daří nejen dosáhnout zlepšení, ale i zcela se zbavit problémů.

Olej rakytníku se s úspěchem používá i při léčení stomatologických chorob, například stomatitidy, pulpitisu a dalších.

Díky množství prospěšných látek se rakytník používá i k léčbě plešatosti, při nápravě různých kosmetických nedokonalostí.

Rakytník je jednou z rostlin (další jsou např. ženšen, guarana, eleuterokok ostnitý, klanopraška čínská, parcha saflorová), které se používají jako tonikum k celkovému posílení organismu, zvýšení odolnosti proti zátěži a stresu.

Tím ale není použit rakytníku v medicíně omezeno. Používá se také k léčení plic (zahlenění při zánětech), svalové distrofie, sterility. Posiluje centrální nervovou soustavu, podporuje krevní srážlivost, růst a vývoj kostí, vývoj plodu v těhotenství.